Kování

Realizovaná kování

Materiály

Corten

Corten je povětrnostně odolná ocel, kterou není nutno natírat. Naopak je u ní hodnocena její charakteristická rezavá patina. Corten je často využíván v architektuře jako opláštění budov, hodí se však i do moderního interiéru. Corten používáme na provedení působivých krbových obkladů nebo obkladů sloupů, cortenem však je možné obložit celé stěny. Corten je využíván také v zahradní architektuře.

Nerezová ocel

Vysoce legovaná ocel se zvýšenou odolností proti korozi je nazývána korozivzdorná ocel nebo také hovorově nerez, nerezová ocel. Pro dosažení korozní odolnosti se do tohoto typu oceli – slitiny uhlíku a železa - přidávají další prvky, typicky chróm, ale i nikl, mangan a další dle typu nerezové oceli. Chrom v nerezové oceli reaguje na povrchu s kyslíkem a vzniká ochranný film oxidu chromitého, díky němuž je ocel chráněna proti korozi. Jedná se tady o takzvanou pasivaci povrchu oceli. Povrchové úpravy nerezu mohou být kartáčování a broušení, leštění a moření. Kartáčování a broušení se provádí jemnými fíbrovými kartáči nebo brusnými pásy a kotouči, kterými dosáhneme požadovaného matného vzhledu bez snížení korozní odolnosti.

Mosaz

Mosaz lidé využívají od starověku a není se co divit, že její barvě a lesku podlehli již tak dávno. Nicméně v dávných dobách bylo těžké mosaz vyrobit a byla tedy používána jen v malém množství na slavnostních předmětech, dekoracích a špercích. Mosaz je slitinou mědi a zinku a jako taková má žlutou barvu. Povrch mosazi je možno upravit buď leštěním, broušením či patinovámím s možným následným zalakováním. Pokud není povrch mosazi nijak ošetřen, získává postupem času tmavě hnědý nádech, takzvanou přirozenou patinu. Výrobky, na kterých přirozenou patinu nechceme, je nutno zalakovat nebo pravidelně čistit. U některých projektů zákazníci naopak požadují rovnoměrné napatinování mosazného výrobku. Takto upravený povrch výrobku v kombinace s lakem si poté již svoji barvu ponechá beze změny.